Zioła lecznicze występują w wielu kosmetykach, które można kupić w sklepach, jednak w tym przypadku nie zachowują długo swoich dobroczynnych właściwości. Przez to zakupione kremy i maseczki po pewnym czasie stają się mniej skuteczne niż w momencie zakupu. Zioła lecznicze do skóry twarzy można stosować także w ich naturalnej postaci, przygotowując z nich wywary, napary i maseczki w domu.
Mniszek lekarski
W kosmetyce mniszek lekarski od dawna stosowany jest do pielęgnacji skóry twarzy w zabiegach przeciwstarzeniowych. Roślina pomaga także przy problemach dermatologicznych, przy jej pomocy można pozbyć się piegów i wybielić skórę twarzy. Roślina zawiera substancje gumowe, witaminy z grup A, B, C, E, PP, kwasy organiczne, żywice, sterole i saponiny.
Najskuteczniejsze zabiegi kosmetyczne odmładzające twarz to te, które wykorzystują maski i lód kosmetyczny z mniszka lekarskiego.
- Maska przeciwstarzeniowa. Aby przygotować tę maskę, należy wziąć sok z mniszka lekarskiego w ilości 5 ml, 1 awokado, 5 gramów skrobi. Musisz zmiksować awokado, a następnie wymieszać wszystkie składniki. Powstałą masę nałóż na odparowaną wcześniej twarz, pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz chłodną wodą. Maseczkę można nakładać na twarz 2 razy w tygodniu. Już po kilku zastosowaniach głębokie i drobne zmarszczki na skórze ulegają zauważalnemu wygładzeniu, a tekstura twarzy staje się bardziej elastyczna.
- Kosmetyczny lód. Do przygotowania tego produktu potrzebne są: 10-15 ml soku z mniszka lekarskiego, 50 ml wody destylowanej, 5 ml olejku z orzechów laskowych. Wszystkie składniki należy wymieszać, wlać do foremek i umieścić w zamrażarce. Gotowymi kostkami należy przetrzeć twarz, najlepiej robić to wieczorem, skórę twarzy należy najpierw oczyścić z makijażu. Procedurę należy przeprowadzać w sesjach trwających 10 dni, a przebieg leczenia nie powinien przekraczać 3 razy w roku.
rozmaryn
Rozmaryn z łatwością może zastąpić każdy środek liftingujący, gdyż zawiera białko HSP70, które może spowolnić proces starzenia na poziomie komórkowym. Ponadto roślina zawiera garbniki, kwasy tłuszczowe, witaminy i mikroelementy, które mogą leczyć i odmładzać skórę.
Rozmaryn najczęściej stosowany jest w postaci olejku eterycznego, który można kupić w większości sklepów kosmetycznych i aptek. Aby przygotować kosmetyki w domu, trzeba będzie samodzielnie wyhodować roślinę, gdyż w swojej naturalnej postaci bardzo rzadko trafia na półki sklepów i aptek.
- Maska odmładzająca. Aby przygotować maseczkę, należy rozgnieść pół banana, następnie dodać 50 ml olejku z awokado i naparu lub wywaru z rozmarynu. Ilość wywaru lub naparu należy obliczyć, biorąc pod uwagę, że gotowa maska powinna mieć konsystencję zbliżoną do gęstej śmietany. Produkt można nakładać na twarz 2-3 razy w tygodniu, po czym skóra staje się bardziej elastyczna, a zmarszczki wygładzone.
- Wywar. Aby przygotować wywar, należy wziąć 20 gramów suchych liści rozmarynu, zalać 200 ml wrzącej wody i umieścić w łaźni wodnej na 15-20 minut. Gotowy wywar przed użyciem należy przecedzić. Stosować 50 ml 2 razy dziennie.
- Napar. Produkt przygotowuje się z 50 gramów liści roślin, które należy zalać szklanką wrzącej wody i parzyć przez 3-4 godziny, zaleca się robić to w termosie lub owinąć pojemnik z naparem w coś ciepłego. Po upływie wyznaczonego czasu napar należy przefiltrować.
Ważny!Wywary i napary z rozmarynu można stosować także w formie okładów lub w formie lodu kosmetycznego.
Rumianek
Rumianek zawiera wiele cennych dla organizmu witamin, mikroelementów i kwasów organicznych. Wszystko to razem pomaga odmłodzić, nawilżyć i wybielić skórę, czyniąc ją jędrniejszą i bardziej elastyczną. W kosmetyce najskuteczniejsze efekty można osiągnąć stosując wywary i napary z rumianku.
- Wywar. Aby przygotować produkt, należy zalać suszone kwiaty rumianku - 25 gramów szklanką ciepłej przegotowanej wody i umieścić w łaźni wodnej na pół godziny. Gotowy bulion należy przefiltrować i, jeśli to konieczne, rozcieńczyć przegotowaną wodą. Produkt należy natrzeć okolicą twarzy i dekoltu. Po zastosowaniu zmarszczki na twarzy ulegają zauważalnej redukcji i wygładzeniu.
- Napar. Aby przygotować napar z rumianku, należy zalać szklanką wrzącej wody jedną łyżkę suszonej i rozdrobnionej rośliny i pozostawić na pół godziny. Gotowy produkt należy przefiltrować i, podobnie jak w poprzednim przepisie, przetrzeć skórę twarzy.
Szałwia
Stosowanie szałwii w celach kosmetycznych pomoże oczyścić skórę twarzy i zachować jej młodość na długi czas. Roślina zawiera substancje przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne i antyseptyczne, dlatego szałwia jest tak szeroko stosowana w kosmetologii.
- Napar do twarzy. Gotowy napar z szałwii można stosować jako dodatek do balsamów lub toników, a także można go stosować w postaci okładów i balsamów do twarzy. Aby przygotować napar z szałwii, należy zalać 3 łyżki suchego surowca szklanką wrzącej wody i pozostawić w termosie na 2 godziny. Powstały napar należy ostudzić, przecedzić, włożyć do lodówki i wykorzystać w razie potrzeby. Z tego naparu można zrobić kostki kosmetyczne – wlać je do foremek i włożyć do zamrażarki, a następnie przecierać nimi twarz rano i wieczorem.
- Wywar. Odwar z szałwii skutecznie oddziałuje na skórę twarzy, odmładzając ją i uelastyczniając. Aby go przygotować, zalej wrzącą wodą trzy łyżki szałwii i gotuj na małym ogniu przez kolejne 15 minut. Powstały produkt należy schłodzić, przefiltrować i przemyć nim raz dziennie.
W przyrodzie istnieje wiele roślin leczniczych, które można z powodzeniem wykorzystać w celach kosmetycznych. Najważniejsze jest, aby zrobić to poprawnie, aby zastosowana roślina nie zaszkodziła, a raczej przyniosła maksymalne korzyści z jej użycia.